Chcąc zadbać o swoje zdrowie, często decydujemy się na wymianę podłoża do snu, bo ma ono kluczowy wpływ na nasz kręgosłup. Jednak nie zawsze posiadamy odpowiednią wiedzę, która pozwoli nam wybrać odpowiedni materac. Chcesz poznać tajniki tego tematu, które ułatwią Ci podjęcie decyzji? Przeczytaj kilka naszych wskazówek, a wybór stanie się jasny!

Jak wybrać odpowiedni materac?

Na początek należy zadać sobie kilka pytań, które pozwolą Ci na uszeregowanie Twoich indywidualnych preferencji co do idealnego materaca. Przede wszystkim, czy wolisz spać na twardej czy miękkiej powierzchni? Warto pamiętać o tym, że pojęcie miękkości jest tutaj subiektywnym odczuciem – łóżko, które dla jednej osoby będzie miękkim, dla drugiej może okazać się twardym. Przyjęło się uważać, że twardsze podłoże jest korzystniejsze dla naszego zdrowia – nie jest to jednak prawdą. Twardość materaca powinniśmy przede wszystkim dopasowywać do naszej wagi, wzrostu oraz własnych potrzeb i preferencji. Najważniejsze jest to, by materac zapewniał nam odpowiednie podparcie nie tylko dla kręgosłupa, ale i całego ciała. Dlatego w miarę możliwości, lepiej jest decydować się na materace średniotwarde (Curem .exe), twarde (Curem .reg lub Curem .zip) lub – jeśli preferujemy naprawdę mocne wsparcie lub ważymy powyżej 120 kg – bardzo twarde (Curem .log).

Kolejne pytanie: szukasz materaca dla jednej czy dla dwóch osób?

To kluczowa sprawa, ponieważ nie każdy materac będzie odpowiedni dla par. Chcąc zapewnić komfortowy odpoczynek obojgu partnerom, warto rozważyć zakup materaca wyposażonego w sprężyny Multipocket, piankę Visco lub Serene – komponenty te wykazują wysoką elastyczność punktową. Oznacza to, że powierzchnia materaca ugina się jedynie w miejscu nacisku, nie tylko zapewniając optymalne wsparcie, ale też niwelując tzw. falowanie materaca podczas zmiany pozycji snu drugiej osoby. Tego typu rozwiązania znaleźć można w każdym z wyżej wymienionych modeli Curem. Innym aspektem, który należy wziąć pod uwagę, są przyzwyczajenia i upodobania – czy wolę materac piankowy, czy może sprężynowy? Niezależnie od tego, który jest Ci bliższy, każdy będzie spełniał swoje zadanie, jakim jest dbanie o zdrowy kręgosłup. Wystarczy, że będzie charakteryzował się najnowszymi technologicznie rozwiązaniami, jakimi są konkretne właściwości prozdrowotne, o których powiemy za chwilę.

Wybór nieodpowiedniego materaca – czym skutkuje?

Dlaczego tak ważne jest to, by wybrać odpowiedni materac? Otóż okazuje się, że podłoże, na którym śpisz, w ogromnym stopniu wpływa na stan Twojego kręgosłupa. Jeśli wybierzesz zbyt miękki model, Twoje mięśnie będą ciągle spięte, bo będą szukać korzystnego ułożenia. Z kolei, gdy materac będzie zbyt twardy, krew nie będzie mogła swobodnie przepływać, przez co doświadczysz nieprzyjemnego uczucia mrowienia i bólu pleców. Źle dobrane podłoże będzie powodowało nieprzespane noce, a w konsekwencji ciągłe zmęczenie, problemy z koncentracją, a nawet powstanie schorzeń kręgosłupa i wad postawy. Jak zatem wybrać odpowiedni materac? Najprostszym sposobem jest wykonanie testu z dłonią – należy położyć się na wybranym materacu i wsunąć rękę pod plecy. Jeśli wsuwa się bez trudu, oznacza to, że nawierzchnia jest zbyt twarda. Jeśli pojawiają się większe problemy – za miękka. Idealny materac sprawi, że dłoń napotka lekki opór.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru materaca

Przede wszystkim na jakość wykonania, którą gwarantuje zakup materaca od znanego, sprawdzonego producenta. Najlepsze, prozdrowotne materace można poznać po tym, że wykorzystano w nich liczne rozwiązania, które mają na celu zapewnienie nie tylko wygody i komfortu, ale też higienicznego środowiska snu. W przypadku materacy piankowych świadczyć o tym będą nowoczesne, antyalergiczne pianki (np. Fusion, Serene czy Visco), zaś w przypadku modeli sprężynowych – wspomniane wyżej sprężyny Multipocket. Odpowiedni materac powinien posiadać doskonałą wentylację (np. dzięki specjalnym nacięciom w strukturze pianek czy taśmie 3D w pokrowcu), niwelując tym samym ryzyko gromadzenia wilgoci czy powstawania bakterii, roztoczy i pleśni wewnątrz wkładu. Do idealnego materaca powinien być również dołączony zdejmowalny i pralny pokrowiec, co znacząco ułatwia czyszczenie i pranie, a co za tym idzie – utrzymanie czystości podłoża do snu. Elementem, który wpływa na zdrowie i komfort, jest także 7 stref twardości, które pozwalają na swobodny wypoczynek i dopasowanie się powierzchni materaca do kształtów ciała użytkownika, optymalnie rozprowadzając siłę ucisku i w efekcie skutecznie rozluźniając mięśnie.

Wybór odpowiedniego materaca wcale nie musi być trudny. Wystarczy poznać siebie i swoje preferencje, a także skorzystać z porad, które mają na uwadze Twoją wygodę i zdrowy kręgosłup. Dzięki wskazanym właściwościom Twój odpoczynek będzie wysokiej jakości, a noce komfortowo przespane!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *